Միասնական սոցիալական ծառայության զբաղվածության ապահովման և աշխատանքային ներուժի զարգացման վարչության զբաղվածության ծրագրերի համակարգման բաժնի պետ Նվարդ Սարգսյանը ներկայացրեց բռնի տեղահանված արցախցիների զբաղվածության աջակցության ծրագիրը, նոր մեկնարկած ինքնազբաղվածության աջակցության ծրագիրը։
ԿԳՄՍՆ Հանրակրթության վարչության հանրակրթության և արտադպրոցական ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը ներկայացրեց հանրակրթության ոլորտում արցախցի կադրերի ներգրավման, տարբեր մարզերում ուսուցիչների լրացուցիչ մոտիվացման ծրագրերի մասին։
ՀԲԸՄ «Սովորի՛ր և վաստակի՛ր․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Ասթինե Բադեյանը ներկայացրեց բարեգործականի հիմնադրամի կողմից իրականացվող վերապատրաստման ծրագրերը, որոնք, ի դեպ, մեկնարկել էին դեռ 2019 թվականից Արցախում։
Քննարկումը մոդերացնում էր ԺԱՏԿ փորձագետ Հայկ Խանումյանը։ Քննարկմանը ներկա էին տարբեր հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների, կառավարության ներկայացուցիչներ, արցախյան տարբեր շրջանակներ ներկայացնող անձինք։

On April 27, a discussion titled "Inclusion of Nagorno Karabakh Residents in the Armenian Labor Market" was organized by the Regional Center for Democracy and Security.
Nvard Sargsyan, Head of the Employment Programs Coordination Division at the Department of Employment Security and Labor Potential Development of the Unified Social Service, presented the employment support program for forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh, as well as the newly launched self-employment support program.
Susanna Azatyan, Head of the Division for Development and Implementation of General and Extracurricular Programs at the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports (MoESCS), spoke about the inclusion of personnel from Nagorno-Karabakh in the field of general education and programs providing additional motivation for teachers across various regions.
Astine Badeyan, Manager of the AGBU's Learn to Earn Armenia Program (LEAP), presented the training initiatives implemented by the Benevolent Union, which, notably, had originally launched in Nagorno-Karabakh back in 2019.
The discussion was moderated by RCDS expert Hayk Khanumyan. The event was attended by representatives of various non-governmental organizations, international structures, and the government, as well as individuals representing different circles from Nagorno-Karabakh.