Այս նկարը ստեղծվել է արհեստական բանականության միջոցով: Որևէ նմանություն իրական մարդկանց կամ իրադարձությունների հետ պատահական է։
14.04.2026
Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը (ԺԱՏԿ) հայաստանյան և միջազգային այն եզակի կազմակերպություններից է, որը վերջին տարիներին աշխատում է հատկապես այդ խնդիրների և մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ։ Հիմնվելով նախորդ շրջանում իրականացրած մեր հետազոտական աշխատանքի ու այս թեմայով ունեցած փորձի վրա՝ մենք արձանագրել էինք, որ ներքաղաքական լարվածության ժամանակահատվածներում փախստականներին թիրախավորող խոսույթներն ու ատելության խոսքը շեշտակիորեն աճում են։
Այդ առումով հունիսին կայանալիք խոհրդարանական ընտրությունները, ինչպես նաև նախընտրական և հետընտրական շրջանները առանձնակի ուշադրության են արժանի փախստականներին թիրախավորող ատելության խոսքի մշտադիտարկման, փաստագրման և առաջարկությունների մշակման համար։ ԺԱՏԿ-ն մոտակա ամիսների ընթացքում այս թեմային նվիրված չորս կարճ զեկույց է պատրաստելու,  որոնք ամփոփվելու են արցախցի փախստականներին թիրախավորող ատելության խոսքին նվիրված ավելի խոշոր զեկույցում։
Այս զեկույցներում օգտագործելու ենք ՄԱԿ-ի կողմից ատելության խոսքի վերաբերյալ իր գործողությունների ծրագրում ներառված ատելության խոսքի հետևյալ ընդհանուր սահմանումը․ «Խոսքի միջոցով, գրավոր կամ վարքագծի միջոցով հաղորդակցման ցանկացած տեսակ, որը հարձակողական բնույթ է կրում կամ օգտագործում է նվաստացուցիչ կամ խտրական խոսք՝ ուղղված անձին կամ խմբին՝ այն բանի հիման վրա, թե ովքեր են նրանք, այլ կերպ ասած՝ նրանց կրոնի, էթնիկական
պատկանելության, ազգության, ռասայի, մաշկի գույնի, ծագման, սեռի կամ
ինքնության այլ գործոնի հիման վրա»։
Նախընտրական քարոզարշավի փաստացի մեկնարկն ու փախստականների դեմ ատելության խոսքը
2026թ․ մարտ ամիսը ակտիվ էր թե քաղաքական ուժերի քարոզարշավներով, թե արցախցիների թիրախավորման պրակտիկայով։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, իր ղեկավարած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և նրանց կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները վերջին շաբաթների ընթացքում պարբերաբար թիրախավորում էին արցախցիներին՝ հիմնականում օգտագործելով փախստականներին պիտակավորող երկու պատում՝   «դասալիք ղարաբաղցիների» մասին պատումը  և «անշնորհակալ ղարաբաղցիների» մասին պատումը։
Փախստականների դեմ ատելության խոսքի նոր ալիքի սկիզբը դրեց Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ Երևանի մետրոպոլիտենում տեղի ունեցած միջադեպը։  2026թ․ մարտի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի մետրոպոլիտենում քարոզչարշավ իրականացնելու ընթացքում դիմեց արցախցի մի կնոջ (Արմինե Մոսիյանին) և իր երեխային՝ փորձելով նվիրել Հայաստանի Հանրապետության քարտեզի պատկերով կրծքազարդ։ Կինը հրաժարվեց, ներկայացնելով իր պատճառները, ինչից հետո Փաշինյանը շարունակեց բանավիճել նրա հետ՝ ի հեճուկս վերջինիս խնդրանքին չշարունակել զրույցը։ Այնուհետ, Փաշինյանը բարձրացրեց ձայնը, կնոջ հետ խոսեց մատ թափ տալով։ Ավելին, կնոջ հորդորից հետո, որ ձայնը չբարձրացնի և մատ թափ տալով չխոսի՝ նա նշեց, որ կխոսի այդպես, հայտարարելով, որ Հայաստանի քաղաքացիների աշխատած միլիարդներ են ծախսվել Արցախում հայերին պահելու համար, և «մյուս անգամ փախածներով չփորձեն ասել, որ ինքը Ղարաբաղ է տվել»։
Այդ միջադեպից անմիջապես հետո իշխող կուսակցության վերահսկողության ներքո գտնվող լրատվամիջոցները սկսեցին ատելության խոսք ու ապատեղեկատվություն տարածել Մոսիյանի և արցախցիների վերաբերյալ։ Թեև հանրային լուրջ ճնշումից հետո Փաշինյանը, ի վերջո, ներողություն խնդրեց Մոսիյանից, այնուամենայնիվ, իշխանական լրատվամիջոցները շարունակեցին ապատեղեկատվություն ու ատելության խոսք տարածել։
Նախ իշխանական լրատվամիջոցները սկսեցին տարածել Մոսիյանի կողմից տարիներ առաջ արված գրառումներ, որոնցում նա թիրախավորում էր Փաշինյանին և իր կողմնակիցներին: Հաջորդիվ, Մոսիյանին վերագրվեցին կեղծ պնդումներ, որոնք նա չէր արել։
Մասնավորապես, Araratnews.am-ը կարճ տեսանյութ էր պատրաստել միջադեպի վերաբերյալ, որում նշված էր․ «Այսօր Երևանի մետրոյում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բորբոքվեց արցախցի աղջկա հետ խոսելուց, քանզի վերջինս իրեն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության քարտեզի ժամանակ քամահրանքով ասաց, որ չի ընդունում Հայաստանը, թքած ունի, և իրեն ու իր երեխային պետք չէ Հայաստանի Հանրապետությունը»:
Մոսիյանը միջադեպի ընթացքում այդպիսի հայտարարություններ չէր արել, սակայն այս կեղծիքը տարածվեց նաև Medianews.site-ի կողմից, որի կապը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի հետ տարիներ առաջ բացահայտվել էր Ինֆոքոմի հետաքննության միջոցով։
Սիվիլնեթի փաստերի ստուգման թիմը հերքեց այդ կեղծիքը, սակայն այն զգալիորեն մեծացրեց Մոսիյանի և արցախցի փախստականների դեմ տարածվող ատելության խոսքի ծավալները։
AraratNews կայքի գլխավոր խմբագիրը մինչև Թավշյա հեղափոխությունը՝ 2013-2018 թթ․, եղել է Ալեն Սիմոնյանը՝ այսօրվա ԱԺ նախագահը։ Այս կայքի նախկին խմբագիր Էմմա Պալյանը այժմ իշխանական խմբակցության պատգամավոր է։ Կայքը կապվում է ԱԺ իշխանական պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի և նրա ընտանիքի հետ։
Medianews-ը սկսեց տիրաժավորել նաև սոցիալական ցանցերում Արմինե Մոսիյանին ու արցախցիներին թիրախավորող ֆեյսբուքյան օգտատերերի գրառումները։ Այսպես, լրատվամիջոցը մետրոյի միջադեպից անմիջապես հետո հրապարակել էր ֆեյսբուքյան օգտատեր Շող Մովսիսյանի գրառումը։ Օգտատերը, արդարացնելով Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն ու արարքը արցախցի կնոջ ու արցախցիների նկատմամբ, Արմինե Մոսիյանին ու «իր նմաններին» անվանում է  «չուշկա»։ Ավելին, օգտատերը համարում է, որ իշխանության հետ անհամաձայնություն հայտնած արցախցիներին չպետք է քաղաքացիություն շնորհվի։ «․․․Սա ու սրա նմանները պետք է վախենան տանից դուրս գալ։ …Հերիք եղավ ամեն թուրքի «գուրգուրածի» քաղաքացիություն շնորհեք աջ ու ձախ առանց յոթ պորտ կենսագրությունը ստուգելու»,- նշում է օգտատերը։ Medianews-ը այս նյութի համար որպես վերնագիր էր ընտրել Մովսիսյանի գրառման հետևյալ հատվածը․ «Անլվա բերանը բացելուց ու մեր գլխին անեծքներ լցնելուց առաջ չեղած ուղեղով թող մտածի թե ինչ հետևանքների է բախվելու»։
Medianews-ը տարածեց նաև արցախցիներին թիրախավորող իշխանամետ օգտատեր Նատալի Ալեքսանյանի գրառումը, որը կրկին հիմնված էր Արմինե Մոսիյանի վերաբերյալ վերոնշյալ կեղծիքի վրա։ Նյութը վերնագրված էր․ «Այս կնոջը երբեք չեմ ներելու, մետրոյում ասել է՝ թքած ունի Հայաստանի վրա․ Ալեքսանյան»։ Մեկ այլ իշխանամետ օգտատեր ևս թիրախավորեց Արմինե Մոսիյանին՝ կրկին հենվելով արցախցի կնոջը վերագրվող կեղծիքի վրա։ «Հայաստանի վրա թքած ունեցողին դեռ պաշտպանողներ կա՞ն․ Արա Հակոբյան» վերնագրով գրառումը տիրաժավորեց Medianews-ը։
«Դասալիք ղարաբաղցիների» պատումը
Մարտի 26-ի ճեպազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը շարունակեց մետրոյի միջադեպի ընթացքում օգտագործված «փախածների» վերաբերյալ պատումը և հերթական անգամ թիրախավորեց արցախցիներին՝  2023թ․ սեպտեմբերի ադրբեջանական հարձակման ընթացքում արցախյան կողմից դիմադրություն ցուցաբերելու հանգամանքը դնելով կասկածի տակ։ «2023 թվականի իրադարձություններից հետո ՀՀ Անվտանգության խորհրդում նիստ է եղել, որտեղ վերլուծվել են տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքները,- այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հավելեց․ «Ուզում եմ արձանագրել, որ կռվելու և այլնի մասին պնդումները մեղմ ասած չեն համապատասխանում իրականությանը, որովհետև մեր հետախուզության և ոչ միայն հետախուզության ունեցած տվյալներով, առկա զենք-զինամթերքի առյուծի բաժինը՝ դա կարող է լինել 80%, կարող է լինել 90%, մնացել են ձեռք չտված․․․»։ Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալներով 2023-ի սեպտեմբերի մեկօրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը 700-ից ավելի կորուստ է ունեցել, որից 205-ը՝ սպանված։
Նիկոլ Փաշինյանի «դասալիք ղարաբաղցիների» մասին պատումը շարունակեց արցախցիներին թիրախավորող գրառումներով հայտնի, մեծ լսարան ունեցող իշխանամետ օգտատեր և Փաշինյանի նախկին կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի միջոցառումներին մասնակցող Ռոման Բաղդասարյանը։
Անդրադառնալով Չարենացավանում ենթադրաբար արցախցի կնոջ խոսակցությանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որտեղ կինը մեղադրում է վարչապետին Արցախի կորստի համար, Ռոման Բաղդասարյանը  նշում է, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բժիշկներն ու բուժքույրերը խնդրում էին ղարաբաղցի կանանց գնալ ու օգնել հիվանդանոցներում, իսկ վերջիններս կամ փախել էի Երևան կամ էլ նստել նկուղներում՝ նշելով որ նման կանայք իրավունք չունեն վարչապետին հարցեր տալ։ Բաղդասարյանը այնուհետև անցել է վիրավորանքների․ «Իսկ ես կարող եմ ասել, որ ես գտնում եմ, որ այն մարդիկ և այն կանայք, ովքեր հրաժարվել են օգնեն մեր վերավորներին, ես գտնում եմ, որ դուք անասուն եք և դուք անմարդկային կենդանի եք»։
Ռոման Բաղդասարյանը, վրդովվելով ենթադրյալ արցախցի կնոջ վարչապետին ուղղված հարցից, նշում է, որ ղարաբաղցի կանայք հազարներով իրենց ամուսինների հետ պատերազմի հենց առաջին օրը փախել են Երևան։ Վիրավորներին իբր չօգնելու թեման Բաղդասարյանը զարգացնում է իր ֆեյսբուքյան էջում դրված մեկ այլ տեսանյությում, այս անգամ թիրախավորելով Արմինե Մոսիյանին, վիրավորական բառեր օգտագործելով ու ատելություն տարածելով արցախցիների նկատմամբ․ «Երեկ նայեցի մի տեսանյութ Ղարաբաղից կնոջ մասին. Այդ կինը կարծում է, թե մենք հիշողություն չունենք և չգիտի, թե ովքեր են իրենք՝ Ղարաբաղի կանայք։ 44 օրյա պատերազմի ժամանակ այդ ղարաբաղցի կինը և նրա նման անզգա մարդիկ հրաժարվեցին Ղարաբաղի հիվանդանոցներում խնամել մեր վիրավորներին: Բժիշկներն ու բուժքույրերը խնդրում էին, որ կանայք գան ու օգնեն վիրավորներին, բայց այդ անսիրտ մարդիկ կամ փախան Հայաստան, կամ նստած մնացին նկուղներում»:
Իր տեսանյութերում իշխանամետ օգտատերը նշում է, որ ինքն էլ է արցախցի՝ շարունակելով․ «Ոչ մի ղարաբաղցի իրավունք չունի Հայաստանում, ոչ մի ղարաբաղցի, մի հատ խոսք, հա, վատ խոսք ասի վարչապետի դեմ։ Ոչ մի ղարաբաղցի իրավունք չունի ոչ մի նկատողություն անի այս կառավարությանը, քանի որ մենք մեծամասնությամբ կռվող չենք, մենք թալանչի ենք, մենք թալանել ենք մեր երկիրը, մեր տունը, Ղարաբաղը, մենք չենք սիրել Ղարաբաղը և մենք մեծամասնությամբ չգիտենք Աստված որտեղ է»՝ վերջում ամփոփելով, որ Փաշինյանի մի հատ մազը ավելի կարևոր է իր համար, քան թե բոլոր ղարաբաղցիները։
Բաղդասարյանը վերջին տարիներին աչքի է ընկել արցախցի փախաստականների դեմ ապատեղեկատվություն ու ատելության խոսք տարածելով։ Օրինակ, նախորդ տարվա գարնանը, երբ արցախցի փախստականները բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում Կառավարության կողմից բռնի տեղահանվածների սոցիալական աջակցության հիմնական ծրագրի կրճատման դեմ, Բաղդասարյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ աջակցություն ստացած փախստականներից միայն 12-14 տոկոսն են ազնիվ մարդիկ և հանցագործություններ չեն կատարել։ Նա նաև մեղադրել էր արցախցի սպաներին խաղաղ երևանցիների և զինվորների դիտավորյալ սպանության մեջ։ Այս գրառման կապակցությամբ մեկ տարի առաջ քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել, որի շրջանակում մինչ այսօր որևէ զարգացում չկա։
«Անշնորհակալ ղարաբաղցիների» պատումը
Մետրոյի միջադեպի ժամանակ վարչապետի «մենք Հայաստանի քաղաքացիների աշխատած միլիարդներ ենք ծախսել, որ դուք այնտեղ [Արցախում] մնաք»-ի համատեքստում «անշնորհակալ ղարաբաղցիների» պատումը շարունակեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Արսեն Թորոսյանը, պնդելով, որ իր ստեղծման պահից ի վեր Ղարաբաղում ապրել են հայաստանցիների հաշվին։ Նախարարը մեղադրեց Արմինե Մոսիյանին Հայաստանի քարտեզի նկատմամբ «ագրեսիվ» ու «քամահրական» վերաբերմունքի համար։ «Շատ զարմանալի է, որ ապրելով Հայաստանի Հանրապետությունում ու ստանալով մեր կողմից էլ, պետության կողմից էլ, ըստ էության, ամեն ինչ, մեր բոլոր աջակցության ծրագրերը, էլ չասած մինչև էդ աջակցությունները Ղարաբաղում ապրելու ժամանակ, և ըստ էության բոլորս էլ գիտենք, որ Ղարաբաղը իր ստեղծման օրից ի վեր, եթե այդպես կարելի է ասել, ապրել է Հայաստանի Հանրապետության շնորհիվ, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների շնորհիվ, ու այդպիսի քամահրական վերաբերմունք ունենալով Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, դժվար է զսպել էմոցիաները»,-նշել է Թորոսյանը։
Այս պատումը ակտիվորեն տարածում էր նաև Ռոման Բաղդասարյանը։ Նրա կողմից Արմինե Մոսիյանին ու արցախցիներին թիրախավորող տեսանյութում ասվում է․ «35 տարի Հայաստանը և սփյուռքը կերակրել են ձեզ՝ Ղարաբաղի ձրիակերներին, իսկ դուք չցանկացաք հիվանդանոցներում խնամել վիրավորներին: Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա ձեր անզգամությունը և անմարդկային պահվածքը ու նրանք, ովքեր Ղարաբաղում չցանկացան խնամել մեր վիրավորներին, Աստված արդարորեն վտարեց նրանց Ղարաբաղից»։
Փախստականների թիրախավորումը ընդդիմադիր գործիչների կողմից
Արցախցիներին թիրախավորելուց զերծ չեն մնում նաև ընդդիմադիր որոշ գործիչներ։ 2026թ․ մարտի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Ներառական զարգացում. ձեռքբերումներ և անելիքներ» խորագրով համաժողովին, որը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հիմնախնդիրներին և դրանց լուծման քայլերին։ Այս միջոցառմանը ներկա էին հիմնականում արցախցիներ, որոնք աշխատում էին պետական ու համայնքային կառույցներում, բյուջետային աշխատողներ էին։ Նրանցից ոմանք շնորհակալություն հայտնեցին Նիկոլ Փաշինյանին և Հայաստանի կառավարությանը՝ արցախցիների աջակցության ծրագրերի համար, ինչից հետո ենթարկվեցին թիրախավորման։
Այսպես, նախկին մարզպետ և դեսպան, ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ձևավորած դաշինքի նախընտրական ցուցակում ընդգրկված Էդգար Ղազարյանը անդրադարձ կատարեց այդ քննարկմանը մասնակցած արցախցիներից մեկին և զուգահեռներ տարավ նացիստական Գերմանիայի հետ։ Ֆեյսբուքի իր էջում տեղադրելով մարզպետարաններից մեկում աշխատող արցախցու նկարը, որը վերոնշյալ քննարկման ընթացքում շնորհակալություն էր հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ղազարյանը գրել է․ «Օսվենցիումի համակենտրոնացման ճամբարում գտնվող ոչ մի հրեա շնորհակալություն չի հայտնել Ադոլֆ Հիտլերին՝ ցեղասպանության և բռնի տեղահանության համար, իսկ Աշտարակում բնակվող արցախցի այս երիտասարդը այսօր շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Արցախի հայության բռնի տեղահանության և Արցախի կորստի համար։ Այս մարդկանց պետք է ճանաչել դեմքով։ Լուսանկարում պատկերված է այդ երիտասարդը»։
Այս գրառմամբ Ղազարյանը փաստացիորեն թիրախավորեց ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը մասնակցած արցախցիներին, այլև բոլոր այն փախստականներին, որոնք ունեն պրոիշխանական հայացքներ։ Քաղաքական հայացքների հիման վրա փախստականների թիրախավորումը նոր երևույթ չէ։ Այն ակտիվորեն կիրառվում է նաև իշխող կուսակցության կողմից։
Փաստացիորեն, անկախ այն հանգամանքից, թե փախստականները որ քաղաքական ուժին են աջակցում, մշտապես ի հայտ են գալիս տարբեր բևեռներ ներկայացնող քաղաքական դերակատարներ, որոնք թիրախավորում են նրանց՝ քաղաքական նախապատվությունների պատճառով։ Սա լրջագույն խոչընդոտ է Հայաստանի քաղաքական և քաղաքացիական կյանքում փախստականների ինտեգրման գործընթացում։
Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ իշխանական և ընդդիմադիր խմբերի կողմից փախստականներին թիրախավորող ատելության խոսքի ծավալներն ու բնույթը անհամեմատելի են։ Իշխող կուսակցության պարագայում փախստականների թիրախավորումը հասնում է շատ ավելի մեծ ծավալների, ունի համակարգված բնույթ և ներառում է նաև մեծ լսարաններ ունեցող լրատվամիջոցների օգտագործում։
Ինչպես և ակնկալվում էր, նախընտրական շրջանի փաստացի մեկնարկից հետո արցախցի փախստականների դեմ ատելության խոսքի ծավալները զգալիորեն աճել են։ Ատելության խոսքը հիմնականում տարածվում է իշխանական կամ պրոիշխանական գործիչների կողմից, ինչպես նաև իշխանությունների կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների կողմից։
Փախստականների թիրախավորումը ունի համակարգված բնույթ և իրականացվում է հստակ մշակված մեխանիզմով, երբ կառավարող ուժի կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները արցախցիներին թիրախավորող նույն գրառումները զուգահեռաբար արտատպում են և տարածում սոցիալական հարթակներում։
Միևնույն ժամանակ, արցախցիները թիրախավորվում են իրենց հայացքների համար՝ անկախ քաղաքական նախընտրությունից։ Իշխանական և ընդդիմադիր գործիչների այս գործելաոճը խոչընդոտներ է ստեղծում արցախցիների՝ հայաստանյան քաղաքական ու հասարակական դաշտերում ինտեգրման համար։
Արցախցիների դեմ ուղղված պատումների գործիքայնացումը քաղաքական դերակատարների կողմից նպաստում է փախստականների դեմ ատելության խոսքի աճին կենցաղային մակարդակում՝ ամրապնդելով այս խոցելի խմբի նկատմամբ առկա կարծրատիպերն ու նախապաշարմունքները։ Իրավապահ համակարգի անգործությունը ևս նպաստում է այս վնասակար խոսույթների և խտրական վերաբերմունքի տարածմանը։
Զեկույցը պատրաստվել է Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի Գերմանական Մարշալ հիմնադրամ - անդրատլանտյան հիմնադրամի (GMF TF) ֆինանսական աջակցությամբ։ Բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում միայն Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական Միության կամ ԳՄՀ ԱՀ-ի տեսակետները։

The Regional Center for Democracy and Security (RCDS) is one of the few Armenian and international organizations that has been working in recent years specifically to address these issues and challenges. Based on our previous research and experience on this topic, we have observed that during periods of heightened domestic political tensions, narratives targeting refugees and hate speech against them increase sharply.
In this regard, the parliamentary elections scheduled for June, as well as the pre-election and post-election periods, warrant particular attention for the monitoring, documentation, and development of recommendations concerning hate speech targeting refugees. In the coming months, RCDS will prepare four short reports dedicated to this topic, which will later be consolidated into a more comprehensive report on hate speech targeting Nagorno-Karabakh refugees.
In these reports, we will use the following general definition of hate speech included in the United Nations’ strategy and plan of action on hate speech: “Any kind of communication in speech, writing or behaviour, that attacks or uses pejorative or discriminatory language with reference to a person or a group on the basis of who they are, in other words, based on their religion, ethnicity, nationality, race, colour, descent, gender or other identity factor.”
The Effective Start of the Election Campaign and Hate Speech Against Refugees
March 2026 was an active month both in terms of political campaigning by various forces and the practice of targeting Nagorno-Karabakh refugees. Prime Minister Nikol Pashinyan, his Civil Contract party, and media outlets under their control have in recent weeks regularly targeted Nagorno-Karabakh refugees, primarily employing two stigmatizing narratives: the narrative of “deserter Karabakhis” and the narrative of “ungrateful Karabakhis.”
A new wave of hate speech against refugees was triggered by an incident involving Nikol Pashinyan in the Yerevan Metro. On March 22, 2026, during a campaign activity in the metro, Pashinyan approached a woman from Nagorno-Karabakh (Armine Mosiyan) and her child, attempting to present them with a pin in the shape of the map of the Republic of Armenia. The woman refused, explaining her reasons, after which Pashinyan continued to argue with her despite her request to stop the conversation. He then raised his voice and spoke to her while pointing his finger. Moreover, when the woman urged him not to raise his voice or gesture in that manner, he stated that he would continue speaking that way, declaring that billions earned by the citizens of Armenia had been spent to sustain Armenians in Artsakh, and that “Next time, you runaways, don’t try to say that I gave away Karabakh.”
Immediately after the incident, media outlets under the control of the ruling party began disseminating hate speech and disinformation about Mosiyan and Nagorno-Karabakh refugees. Although Pashinyan eventually apologized to Mosiyan following significant public pressure, pro-government media continued spreading disinformation and hate speech.
Initially, these media outlets began circulating past social media posts made by Mosiyan years earlier, in which she had targeted Pashinyan and his supporters. Subsequently, false claims were attributed to her that she had never made.
In particular, Araratnews.am produced a short video about the incident, which stated: “Today, in the Yerevan metro, Prime Minister Nikol Pashinyan became agitated while speaking with an Artsakhi girl, because the latter, in response to the map of the Republic of Armenia addressed to her, disdainfully said that she does not accept Armenia, does not care about it, and that neither she nor her child need the Republic of Armenia.”
Mosiyan had made no such statements during the incident; however, this falsehood was also circulated by Medianews.site, whose links to the Deputy Chief of Staff of the Prime Minister, Taron Chakhoyan, had previously been exposed through an investigation by Infocom.
CivilNet’s fact-checking team refuted this false claim, but it nevertheless significantly increased the volume of hate speech directed at Mosiyan and Nagorno-Karabakh refugees.
The editor-in-chief of AraratNews prior to the Velvet Revolution (2013–2018) was Alen Simonyan, the current Speaker of the National Assembly. The website’s former editor, Emma Palyan, is now a member of parliament from the ruling faction. The outlet is associated with ruling party MP and businessman Khachatur Sukiasyan and his family.
Medianews also began amplifying posts by Facebook users targeting Armine Mosiyan and Nagorno-Karabakh refugees. For instance, immediately after the metro incident, the outlet published a post by Facebook user Shogh Movsisyan. Justifying Nikol Pashinyan’s words and actions toward the woman from Nagorno-Karabakh and refugees more broadly, the user referred to Mosiyan and “people like her” as “chushka” (a Russian slang term meaning an uncultured or low-status person). Moreover, the user argued that Nagorno-Karabakh refugees who express disagreement with the authorities should not be granted citizenship.
“…This one and others like her should be afraid to leave their homes. …Enough of granting citizenship left and right to every ‘Turk’s darling’ without checking their background for seven generations,” the user wrote. Medianews chose as the headline for this piece the following excerpt from Movsisyan’s post: “Before this unwashed one opens her mouth and pours curses on our heads, she should use her nonexistent brain to think about the consequences she will face.”
Medianews also disseminated a post by pro-government user Natali Aleksanyan targeting Nagorno-Karabakh refugees, which was again based on the aforementioned false claim regarding Armine Mosiyan. The article was titled: “I will never forgive this woman; in the metro she said she does not care about Armenia: Aleksanyan.”
Another pro-government user also targeted Armine Mosiyan, again relying on the fabricated claim attributed to the woman from Nagorno-Karabakh. Medianews amplified this post under the headline: “Are there still people defending someone who does not care about Armenia?: Ara Hakobyan.”
The Narrative of “Deserter Karabakhis”
In a briefing on March 26, Nikol Pashinyan continued the narrative of “runaways” used during the metro incident and once again targeted Nagorno-Karabakh refugees, casting doubt on the fact of resistance by the Artsakh side during the September 2023 Azerbaijani attack. “Following the events of 2023, a meeting was held in the Security Council of the Republic of Armenia, where the results of the military operations were analyzed,” Prime Minister Nikol Pashinyan stated during the briefing. He added: “I want to note that the claims about fighting and so on, to put it mildly, do not correspond to reality, because according to the data available to our intelligence and not only intelligence, the lion’s share of the available weapons and ammunition—this may be 80%, it may be 90%—remained untouched…”
It is noteworthy that, according to official Azerbaijani data, during the one-day war of September 2023, the Azerbaijani side suffered more than 700 casualties, including 205 killed.
Nikol Pashinyan’s narrative of “deserter Karabakhis” was advanced by Roman Baghdasaryan, a pro-government blogger with a large audience, known for his posts targeting Nagorno-Karabakh refugees and for his participation in events organized by Anna Hakobyan, Nikol Pashinyan’s ex-wife. Referring to an alleged conversation between a woman from Nagorno-Karabakh and Nikol Pashinyan in Charentsavan, in which the woman blamed the Prime Minister for the loss of Nagorno-Karabakh, Baghdasaryan stated that during the 44-day war doctors and nurses had asked Nagorno-Karabakh women to help in hospitals, but that they either fled to Yerevan or stayed in basements, arguing that such women have no right to question the Prime Minister. He then resorted to insults: “I think you are cattle, you are inhumane animals.”
Expressing outrage at the alleged question addressed to the Prime Minister, Baghdasaryan further claimed that Nagorno-Karabakh women had fled to Yerevan in their thousands with their husbands on the very first day of the war. He continued developing the theme of allegedly refusing to assist the wounded in another video posted on his Facebook page, this time targeting Armine Mosiyan and using insulting language while spreading hate speech against Nagorno-Karabakh refugees: “Yesterday I watched a video about a woman from Karabakh. That woman thinks we have no memory and does not know who they are—the women of Karabakh. During the 44-day war, that Karabakh woman and people like her refused to take care of our wounded in Karabakh hospitals. Doctors and nurses were asking women to come and help the wounded, but those heartless people either fled to Armenia or stayed in basements.”
In his videos, the pro-government blogger states that he himself is from Nagorno-Karabakh, continuing: “No Karabakh Armenian has the right in Armenia, no Karabakh Armenian should say a single word, any bad word, against the Prime Minister. No Karabakh Armenian has the right to make any remark about this government, because the majority of us are not fighters, we are looters, we have looted our country, our home, Karabakh, we did not love Karabakh, and most of us do not know where God is,” concluding that Pashinyan’s single hair is more important to him than all Karabakh Armenians.
In recent years, Baghdasaryan has been engaged in spreading disinformation and hate speech against Nagorno-Karabakh refugees. For example, in the spring of the previous year, when refugees from Nagorno-Karabakh were protesting against the reduction of a key social assistance program for forcibly displaced persons by the government, Baghdasaryan wrote on his Facebook page that only 12–14 percent of recipients of assistance were honest people who had not committed crimes. He also accused Nagorno-Karabakh officers of deliberately killing peaceful residents of Yerevan and soldiers. A criminal case was initiated regarding this post a year ago, within the framework of which no developments have been reported to date.
The Narrative of “Ungrateful Karabakhis”
The Prime Minister’s statement during the metro incident that “we have spent billions earned by the citizens of Armenia so that you could stay there [in Artsakh],” which is part of the narrative of “ungrateful Karabakhis,” was further developed by Arsen Torosyan, Minister of Labor and Social Affairs and member of the Civil Contract party board. He claimed that since its very establishment, Nagorno-Karabakh has been sustained at the expense of Armenians from Armenia. The Minister accused Armine Mosiyan of displaying an “aggressive” and “contemptuous” attitude toward the map of Armenia. “It is very surprising that, living in the Republic of Armenia and receiving essentially everything from us, from the state, all our support programs—and not even mentioning the support they received while living in Karabakh before these programs—it is well known that Karabakh, since its creation, if one may say so, has existed thanks to the Republic of Armenia, thanks to the citizens of the Republic of Armenia, and having such a contemptuous attitude toward the Republic of Armenia makes it difficult to restrain emotions,” Torosyan stated.
This narrative was also actively circulated by Roman Baghdasaryan. In his video targeting Armine Mosiyan and Nagorno-Karabakh refugees, he stated: “For 35 years Armenia and the diaspora fed you—the parasites of Karabakh, while you refused to care for the wounded in hospitals. The Armenian people will never forget your heartlessness and inhuman behavior, and those who refused to care for our wounded in Karabakh were justly expelled from Karabakh by God.”
Targeting of refugees by opposition actors
Some opposition figures are also involved in the targeting of Nagorno-Karabakh refugees. On March 18, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in a conference titled “Inclusive Development: Achievements and Next Steps,” dedicated to the issues of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and steps toward addressing them. The event was attended mainly by refugees from Nagorno-Karabakh working in state and community institutions. Some of them expressed gratitude to Nikol Pashinyan and the Government of Armenia for the refugee support programs, after which they were targeted.
In this context, former regional governor and ambassador Edgar Ghazaryan, who is included in the electoral list of the opposition alliance formed by the “Strong Armenia” party, commented on one of the participants and drew parallels with Nazi Germany. Posting a photo of a Nagorno-Karabakh Armenian working in a regional administration office who had thanked Nikol Pashinyan during the aforementioned discussion, Ghazaryan wrote: “No Jew in the Auschwitz concentration camp ever thanked Adolf Hitler for genocide and forced displacement, yet this young man living in Ashtarak today thanked Nikol Pashinyan for the forced displacement of the Armenians of Artsakh and the loss of Karabakh. These people must be recognized by face. The young man in the photo is that person.”
Through this statement, Ghazaryan effectively targeted not only participants of the event but also all refugees who hold pro-government views. Targeting refugees based on political views is not a new phenomenon. It is actively practiced by the ruling party as well. In effect, regardless of which political force refugees support, political actors from different camps consistently target them based on their political preferences. This constitutes a serious obstacle to the integration of refugees into Armenia’s political and civic life.
At the same time, it should be emphasized that the scale and nature of hate speech targeting refugees by the ruling party and opposition groups are not comparable. In the case of the ruling party, the targeting of refugees is much more extensive, systematic, and also involves the use of media outlets with large audiences.
As expected, following the de facto start of the pre-election period, the volume of hate speech against Nagorno-Karabakh refugees has significantly increased. Hate speech is mainly disseminated by ruling or pro-government actors, as well as by media outlets controlled by the authorities.
The targeting of refugees has a systematic character and is implemented through a clearly structured mechanism, whereby media outlets controlled by the ruling party simultaneously republish and disseminate the same social media posts targeting Nagorno-Karabakh refugees.
At the same time, refugees are targeted for their views, regardless of their political affiliation. This behavior by both government and opposition actors creates obstacles to the integration of Nagorno-Karabakh refugees into Armenia’s political and civic spheres.
The instrumentalization of malign narratives about Nagorno-Karabakh Armenian by political actors contributes to the spread of hate speech against refugees at the societal level, reinforcing existing stereotypes and prejudices toward this vulnerable group. The inaction of law enforcement institutions also contributes to the dissemination of such harmful narratives and discriminatory attitudes.